FAQ

Czy można przetestować narzędzie do analizy cen transakcyjnych? 

Oczywiście można! Są 2 opcje:

  •  możemy udostępnić historyczny raport cenowy, dzięki któremu klient śledzący ceny rynkowe będzie w stanie ocenić, czy Analizy to wiarygodne narzędzie,
  •  można zamówić pojedynczą weryfikację oferty inwestycyjnej za 249zł i zobaczyć jak Analiza działa w czasie rzeczywistym. Jeśli klient zdecyduje się na zamówienie subskrypcji na rok kwota zostanie pomniejszona o 249zł.

Jak tworzony jest raport i skąd pochodzą dane w nim zebrane?

Analiza Rynku Nieruchomości polega na tym, że badamy dla Ciebie rynek lokali mieszkalnych w danym mieście. Są to raporty, jakie tworzymy dla danego miasta w jego granicach administracyjnych.

Pokazujemy, jakie obszary różnią się cenami w danej miejscowości, i którędy przebiega granica pomiędzy cenami. Określamy matematycznie, czy rozkład transakcji w danym metrażu, w danej okolicy przybiera taką postać, jaką powinien, czy też są obecne zaburzenia równowagi rynkowej. A co za tym idzie, czy obecne jest dodatkowe, niewidoczne gołym okiem ryzyko inwestycyjne. Na samym końcu obliczamy dokładne widełki, w których w ciągu najbliższego miesiąca ludzie będą sprzedawać i kupować mieszkania o danych atrybutach. Wyniki można sprawdzić w zależności od lokalizacji, metrażu, standardu wykończenia i kondygnacji.

Nasze metody polegają na analizach big data, czyli kluczowa jest duża liczba danych. Analiza Rynku Nieruchomości jest robiona wyłącznie w oparciu o ceny transakcyjne, a dane pochodzą z aktów notarialnych. Wkładem do analiz są dane surowe: wszystkie ceny transakcyjne z danego miasta. Sztuka po sztuce, ręcznie eliminujemy błędy. A następnie, ręcznie lub maszynowo, wzbogacamy te dane o szereg (około 30) różnych atrybutów.

Kolejnym etapem jest skorygowanie tych danych o zmienne ekonomiczne i socjodemograficzne. Pozwala to doprowadzić je do stanu, jak gdyby transakcje zawarte zostały wczoraj (tj. w momencie wykonania analiz). Jest to nasza autorska procedura. Dzięki temu rozwiązujemy problem związany ze zmianą cen pomiędzy momentem zawarcia transakcji a momentem wykonania obliczeń.

Dopiero na tak przygotowanych danych wykonujemy analizy, w większości w oparciu o nasze autorskie, rozwijane od 5 lat wzory.

Jak technicznie dostarczany jest raport?

Raport otrzymuje się co miesiąc w formie PDF na podany adres e-mail.

Jak często raport jest aktualizowany?

Raport jest aktualizowany co miesiąc.

Dużo transakcji jest nieprawdziwych. Ludzie zaniżają i zawyżają wartości. Czy może to mieć wpływ na wyniki analizy?

Być może miałoby to wpływ przy analizie jedynie kilku transakcji. Nasze Analizy biorą pod uwagę wszystkie transakcje z danego miasta, nie tylko z ostatniego miesiąca, ale nawet z 18 miesięcy wstecz. Dlatego pojedyncza zaniżona czy zawyżona transakcja ma znikomy wpływ na ogólny wynik.

Ile to kosztuje?

Aktualne ceny znajdziesz w Sklepie.

Chciałbym sprawdzić czy są miejscowości, które mnie interesują – jak to zrobić?

Dla wszystkich miejscowości, które mają minimum 10 000 mieszkańców da się opracować raport analizy rynku nieruchomości. Czasami w przypadku mniejszych miast na prawach powiatowych czas oczekiwania na pierwszy raport może wydłużyć się do 3 tygodni, jednak najczęściej raport jest dostarczany już następnego dnia. Termin przygotowania Twojego raportu sprawdzisz najszybciej pisząc do nas wiadomość.

Czym się różnią opcje PRO, PLATINUM i EXPERT?

Wersje nie różnią się funkcjonalnością, różnią się zawartością danych:

 – PRO obejmuje lokale mieszkalne położone w budynkach wielorodzinnych wybudowanych przed 1995r.,

 – PLATINUM obejmuje lokale mieszkalne położone w budynkach wielorodzinnych na rynku wtórnym, niezależnie od roku budowy,

 – EXPERT obejmuje lokalne mieszkalne zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Czy podana cena jest za rok czy za miesiąc?

Podane ceny są za roczną subskrypcję.

Maciej, czy poza sprzedażą raportów + inne jw. opłaca ci się jeszcze inwestować?

Tak. Jeśli chcesz porozmawiać z Maciejem o aktualnych możliwościach, najlepszą metodą jest spotkanie w ramach konsultacji.

Jak długo czeka się na raport?

W zdecydowanej większości raport otrzymuje się w następnym dniu roboczym po dokonaniu wpłaty. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że na raport trzeba czekać ok. 3-4 tygodni, kiedy przygotowujemy raport na specjalne zamówienie. Co do zasady, miasta wojewódzkie są dostępne od ręki, miasta powiatowe od ręki lub w ciągu kilku dni, a miejscowości o niższym statusie administracyjnym w ciągu maksymalnie 3-4 tygodni. Warto zamówić raport nieco wcześniej, niż w momencie wejścia na rynek danego miasta.

Maciej możesz wyjaśnić kwestie flipów na pierwotnym?

Analizie tego typu inwestycji służy wersja EXPERT raportów. Pokazuje ona spodziewaną cenę sprzedaży mieszkania na rynku pierwotnym po wykończeniu, gdyby sprzedaż odbywała się w ciągu 4 najbliższych tygodni. Ceny te nie obejmują miejsc postojowych ani komórek lokatorskich, a tylko samo mieszkanie. UWAGA – brak komórki lokatorskiej lub miejsca postojowego, może spowodować brak możliwości utrzymania cen podanych w raporcie, albo niemożność zrobienia tego w odpowiednio krótkim czasie. Innymi słowy, posiadanie raportu nie uchroni Cię od konsekwencji, jeśli oferujesz nieruchomość, która nie odpowiada na potrzeby osób z grupy docelowej.

Czy raport uwzględnia inflację oficjalną lub rzeczywistą?

Raport uwzględnia realne ceny nominalne, w jakich ludzie w danym miesiącu handlują nieruchomościami. Oznacza to, że w cenach z raportu uwzględniono wpływ zmiennych ekonomicznych oraz socjodemograficznych.

Dlaczego nie udostępniacie surowych danych transakcyjnych? 

Z dwóch powodów:

Po pierwsze, najświeższe dane transakcyjne są najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy wstecz, a ceny w tym czasie zmieniają się bardzo. Nie da się ich bezpiecznie zastosować bez przeprowadzenia odpowiednich procedur matematycznych.

Po drugie, przy pomocy samych surowych danych transakcyjnych ciężko realnie określić, czy oferta, jaką widzisz, jest odpowiednia. Po wzięciu pod uwagę atrybutów oferowanego mieszkania okaże się, że idealnie pasuje do niego ledwie kilka transakcji, z których każda została zawarta w różnym czasie. To z kolei zaciemni obraz sytuacji, zamiast go rozjaśnić.

Czy cena dotyczy 1 miasta?

Cena dotyczy jednego miasta w swoich granicach administracyjnych.

Czy sprzedaże przez syndyków są również uwzględnione?

Uwzględnione są wszystkie transakcje, które zostały sfinalizowane aktem notarialnym.

Czy raport jest tylko dla rynku wtórnego?

Wersje PRO i PLATINUM dedykowane są na rynek wtórny, wersja EXPERT dodatkowo na rynek pierwotny.

Czy podana cena to cena netto?

Raporty są wykonywane w Wielkiej Brytanii. W związku z kwestiami dotyczącymi podatku VAT po Brexit, kwota z naszej faktury powinna być uznana za kwotę netto, a przedsiębiorcy muszą potem rozliczyć/uiścić podatek VAT w państwie swojej rezydencji, w stawkach w nim obowiązujących.

Miasto powiatowe lub na prawach powiatu – co dokładnie obejmuje?

Obejmuje lokale mieszkalne położone w budynkach wielorodzinnych na terenie miasta powiatowego albo miasta na prawach powiatu w jego granicach administracyjnych. Dokładnie analogicznie, jak w przypadku miast wojewódzkich.

Czy ceny, które podajecie w raporcie dotyczą mieszkań wykończonych, po remoncie, w stanie deweloperskim czy z rynku wtórnego?

W każdym raporcie znajdziesz podział na 4 podstawowe stany wykończenia: ruinę, do remontu, do odświeżenia, wykończone. Dodatkowo jest to zobrazowane przykładowymi zdjęciami. Raport wskaże Ci widełki cenowe dla tych standardów, i samodzielnie określisz, do którego z nich najbardziej pasuje stan Twojego mieszkania.

Jeśli Twoje mieszkanie jest w jakikolwiek sposób nietypowe, polecamy skorzystać z Weryfikacji Oferty Inwestycyjnej, gdzie zaprzyjaźnieni analitycy ręcznie dokonają odpowiednich obliczeń. Ceny zaczynają się już od 249 zł za ofertę i zmniejszają się przy zamówieniu pakietu weryfikacji. Przejdź do produktu.

Ile obszarów jest w miastach powiatowych?

W zależności od wielkości miasta i liczby jego mieszkańców – od kilku/kilkunastu do kilkudziesięciu obszarów. 

Ile kosztuje pojedyncza weryfikacja indywidualna konkretnej oferty?

Pojedyncza weryfikacja kosztuje 249zł. Przejdź do produktu.

Czy można umówić się na konsultację, by porozmawiać na temat produktu? 

Oczywiście! Wybierz opcję rozmowy 15-minutowej, zadzwonimy w wybranym przez Ciebie terminie. Link do kalendarza.

Twoje narzędzie da mi cenę, po której sprzedam mieszkanie w danej lokalizacji, tak?

Moje narzędzie da Ci cenę maksymalną oraz minimalną dla typowych lokali mieszkalnych w danym standardzie, w danej lokalizacji. Czyli jest to kompromis między maksymalną ceną, jaką chcesz uzyskać, a w miarę krótkim czasem sprzedaży. To, czy tą cenę utrzymasz zależy od Twojej oferty i Twoich umiejętności sprzedażowych.

Czy są dostępne dane również z małych miast, czy tylko te duże?

Dane dostępne są ze wszystkich miast powyżej 10 000 mieszkańców. Jeśli raport przygotowujemy specjalnie dla Ciebie, musisz liczyć się z koniecznością dłuższego oczekiwania na raport – do maksymalnie 4 tygodni od opłacenia zamówienia.

Czy jest możliwość kupna raportu na jeden miesiąc?

Tak. Odpowiedni produkt znajdziesz tutaj.

Czy raporty uwzględniają mniejszy popyt przez covid/wojnę/inflację?

Algorytmy liczą prawdopodobieństwo sprzedaży mieszkania w danym czasie, więc tak – uwzględniają.

Czy raporty można personalizować, pod konkretne indywidualne potrzeby?

Tak, w tym celu skontaktuj się z nami. Niektóre rodzaje personalizacji możemy przygotować dla Ciebie bezpłatnie, inne tylko odpłatnie.

Jaki najświeższy raport mogę dzisiaj kupić?

Raport, który otrzymujesz jest zawsze wykonywany na dzień, w którym go otrzymujesz. Bezpośrednio po otrzymaniu Twojego zamówienia uaktualniamy obliczenia i generujemy raport specjalnie dla Ciebie. Dlatego otrzymujesz go na skrzynkę po pewnym czasie, a nie od razu, automatycznie.

Napisz do nas

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe na Twoje zapytanie. Do miłego usłyszenia!